27 Kasım 2015 Cuma | Saat : 11:58

Çolakoğlunda Soğan Denememizin Hasadı Yapıldı... | Battalgazi İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Ana Sayfa » Haberler

Çolakoğlunda Soğan Denememizin Hasadı Yapıldı...

Çolakoğlunda Soğan Denememizin Hasadı Yapıldı... Çolakoğlu Köyünde Dora kışlık kırmızı kuru soğan denemesi hasadı yapıldı.

İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzde görevli Ziraat Mühendisi Basri BÜYÜKTAŞ tarafından Çolakoğlu köyünde Kaya ÇOLAKOĞLU'nun 6 dekar tarlasına Dora çeşidi kışlık kırmızı kuru soğan denemesi başarıya ulaştı.

            İlçe Müdürlüğümüzde görevli Ziraat Mühendisi Basri BÜYÜKTAŞ yaptığı açıklamada ''Denemesini yaptığımız soğan çeşidi uzun gün soğanı olup dekara 4-5 ton arası verim alınmıştır..Ayrıca soğan çeşidimiz pancara alternatif bir ürün olarak dekara verimde pancardan daha karlı olduğu görülmüştür.Soğan çeşidimiz dekar bazında karlılık açısından buğday,arpa ve hatta bu yıl için kayısıdan daha avantajlı olduğu görülmüştür.'' dedi.

İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatma KURT AYDIN yaptığı açıklamada ''İlçe Müdürlüğümüz kurmuş olduğu denemeyle kırsal kesimde yaşayan çiftçilerimizin alternatif ürüne  yönelmelerini amaçlamaktadır..Denemelerimizle farklı ürünlerle çiftçilerimizi buluşturmaya devam edeceğiz.''dedi.

 

 Eklenme Tarihi : 08.10.2012